ABD’de onlarca yıl sonra bir ilk: Nükleer savaş başlığı üretiyor

ABD onlarca yıl sonra ilk kez yeni bir nükleer savaş başlığı üretiyor, ancak bunu nükleer test yapmadan gerçekleştirecek.

ABD’de onlarca yıl sonra bir ilk: Nükleer savaş başlığı üretiyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 20.04.2024
A+
A-

W93 diye bilinen savaş başlığı denizaltılardan fırlatılacak balistik füzelerde kullanılacak. Washington Times’a göre, Enerji Bakanı Jennifer Granholm ve NNSA Yöneticisi Jill Hruby, Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi’ne yaptıkları açıklamada, savaş başlığının Ulusal Nükleer Güvenlik Ajansı (NNSA) tarafından 2025 mali yılı için talep edilen 19,8 milyar dolarlık fon kullanılarak üretildiğini söyledi.

Savaş başlığı, II. Dünya Savaşı sırasında ilk nükleer bombaların üretildiği Manhattan Projesi’nin ana merkezi olan Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nda ilk tasarım aşamasında.

Independent Türkçe’nin aktardığına göre yetkililer, savaş başlığının üretimine 2030’ların ortasında başlanacağını ifade etti.

Nükleer kapasitesini güncellenme konusu Pentagon için en önemli öncelik ve nükleer silahlı denizaltılar ABD nükleer güçlerinin merkezinde yer alıyor. Stratejik kapasitenin diğer parçaları arasında bombardıman uçakları ve kıtalararası balistik füzeler var.

NNSA kendi internet sitesinde “W93, [Savunma Bakanlığı] tarafından belirlenen gereksinimleri karşılamak üzere oluşturulan yeni bir programdır, Donanmanın balistik füze denizaltı gücü Üçlü’nün en hayatta kalabilen ayağı ve halihazırda iki tip savaş başlığıyla donatılmış durumda: W76 ve W88. Bu savaş başlıkları ABD’nin konuşlandırılmış toplam gücünün yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor. W93, W76 sistemine olan mevcut aşırı bağımlılığı azaltacak ve ABD’nin gelecekteki düşman tehditlerine ayak uydurmasını sağlayacak” yazdı.

NNSA, “Tüm W93 hayati nükleer bileşenleri, halihazırda konuşlandırılmış ve/veya daha önce test edilmiş nükleer tasarımların yanı sıra kapsamlı stok bileşeni ve malzeme deneyimine dayanacak. Bununla birlikte, W93 aynı zamanda emniyet ve güvenliğin yanı sıra gelecekteki tehditlere karşı esnekliği artıracak modern teknolojileri de bünyesinde barındıracak ve üretim, bakım ve belgeleme kolaylığı için tasarlanacak” diye ekledi.

W93, W76 ve W88 savaş başlıklarından daha hafif olacak şekilde üretilecek, yani menzili artacak. Denizaltılarda kullanılan nükleer güçler, 14 Ohio sınıfı denizaltıdan 12 Columbia sınıfı füze botuna sığacak şekilde küçültülecek.

Yetkililer, Enerji Bakanlığı’nın ayrıca 2,84 milyar dolarlık bir talepten gelen finansmanı kullanarak mevcut 5 savaş başlığını güncelleyeceğini söyledi. Bu savaş başlıkları arasında uçaklardan atılan bir nükleer yerçekimi bombası olan B61 de yer alıyor. Güncellenmiş versiyon 2025’e kadar tamamlanmış olacak.

Granholm ve Hruby, “W93, yeni yeraltı nükleer patlayıcı testi gerektirmeyecek, mevcut tasarımlara dayanan yeni bir savaş başlığı programı” dedi.

Washington Times, W89 ve W92’nin 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından iptal edildiğini belirtti.

Yetkililer, “W93, ABD’nin balistik füze denizaltı gücünün operasyonel etkinliğini arttırmak için Savunma Bakanlığı’nın gereksinimlerini karşılayacak” diye ekledi.

Güney Carolina’daki Savannah River Ulusal Laboratuvarı, emekli Amiral Charles Richard’ın 2020’nin sonlarında görevdeyken talep ettiği yeni savaş başlığı için plütonyum kuyuları oluşturacak.

Savaş başlığı, silahı kullanabilecek Birleşik Krallık’ın yardımıyla üretilecek. Amiral Richard, nükleer savaş başlığı stokunu iki katına çıkaran Çin’deki nükleer gelişmeler hakkında uyarıda bulunmuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.